Slepenais biznesa ierocis nākotnē
Koučings radies ar mērķi atbalstīt vadītājus, bet pēdējā laikā tas kļūst demokrātiskāks, pieejamāks arī zemāka līmeņa vadītājiem, turklāt mūsdienu biznesa vide pieprasa nepārtrauktu personības attīstību
Vadītājs savā ziņā ir vientuļš savā pozīcijā, jo krīzes situācijā viņam nav, ar ko dalīties savās bažās, šaubās un bailēs, piemēram, kādu atlaižot. Ne vienmēr ir iespēja aprunāties ar īpašniekiem, jo viņiem parasti ir visai skarbas prasības pret vadītāju, līdz ar to viņš ir kā starp diviem dzirnakmeņiem. Tāpēc pēdējos gados attīstās koučings. «Pirms trim četriem gadiem organizācijas sāka arvien vairāk to izmantot, un šobrīd tas ir ļoti izplatīts. Šo kustību sāka starptautiskie uzņēmumi, kuri savās centrālo biroju zemēs jau bija sākuši šo praksi, un pamazām koučings sāka izplatīties citās valstīs. Redzu, ka arī vietējie to izmanto arvien vairāk,» saka Katrīna Ošleja, Talentor Latvia dibinātāja un Katrīnas Ošlejas privātprakses vadītāja.
Organizāciju attīstības konsultāciju uzņēmuma k.PORT vadītāja Anda Kalniņa-Stūrīte pauž, ka koučinga atpazīstamība organizācijās ir ieguvusi zināmu stabilitāti un tā ir nostiprinājusies. To, kas tas ir, zina arvien plašāks cilvēku loks, un tā efektivitāti vairs nevajag pierādīt. Viņa uzskata, ka tas lielā mērā ir profesionālās organizācijas ICF Latvia darba dēļ daudzu gadu garumā, kura ir skaidrojusi, stāstījusi un ieguldījusi daudz pūļu, lai kouču profesionālo latiņu turētu augstu. «Organizācijas biežāk izvēlas koučingu kā attīstības instrumentu. Manuprāt, tas ir dabisks veids, kā atbalstīt vadītājus izaugsmē un mērķu sasniegšanā, kad vairs nav nepieciešami tieši prasmju treniņi. Tie ir gadījumi, kad vadītāji ir pastāvīgi un pārdomāti apmācīti, un tālāk ir runa par to, kā ikdienā pielietot apgūto konkrētai organizācijai būtiskās jomās un specifiskās situācijās, tāpat situācijās, kad organizācija saskaras ar pārmaiņām – struktūras izmaiņām, apvienošanu, atlaišanām, mērķu un funkciju pārkārtošanos u.c. Vadības koučings palīdz risināt ikdienas situācijas optimālai izpildei,» saka Iveta Apine, apmācību un konsultāciju uzņēmuma Humulus pasniedzēja.
Koučings kļūst demokrātisks un daudzveidīgs. Ir daudz skolu un tā paveidu. Latvijā ir tikai divas skolas, bet profesionāļi mācās arī ārzemēs. Tas ir pozitīvi, jo cilvēki ir dažādi un viņiem vajadzīgi atšķirīgi kouči,
Vides nepieciešamība
INSEAD Francijā un SpringValley Latvijā vadības un līderības attīstības pasniedzēja Žanete Drone norāda, ka koučings kļūst nepieciešamāks, jo šobrīd dzīvojam un darbojamies vidē, ko dēvē par VUCA, kas saīsinājumā no angļu valodas apzīmē neprognozējamību, nenoteiktību, sarežģītību, neskaidrību (Volatility, Uncertainty, Complexity, Ambiguity).