Darbinieks – darvas piliens medus mucā

Darbinieks
Negatīvi, destruktīvi vai pat «toksiski» darbinieki ir teju ikvienā darba kolektīvā, kuri var nest zaudējumus kompānijai, jo kāds kolēģis var nolemt aiziet tieši viņu dēļ.
Foto: AdobeStock

Bīstama darbinieka pieņemšana uzņēmumam var izmaksāt pārāk dārgi – var sabojāt mikroklimatu kolektīvā un pazaudēt labākos kadrus

 

Lielākā daļa darbinieku, kas pamet savu darba vietu, to dara kaitniecisku vai toksisku kolēģu dēļ. Ir pētījumi, kas liecina, ka labi darbinieki vismaz 54% gadījumu aiziet no darba tieši šādu apsvērumu dēļ.  

Jānīdē jau saknē

Vidējās izmaksas viena darbinieka atlasei ir nedaudz virs četriem tūkstošiem eiro  (SIA Eiro Personāls 2015. gada pētījuma dati), bet «toksiska» darbinieka piesaistes izmaksas uzņēmumam mērāmas krietni virs 10 tūkstošiem eiro (ārvalstu pētījumu dati), informē SIA Eiro Personāls vadītāja Evita Mackeviča. Viņa atzīst, ka jautājums par šādu darbinieku ietekmi uz uzņēmuma biznesa rezultātiem, iekšējo kultūru, darbinieku labklājību un apmierinātību darbā Latvijā ir maz pētīts. «Svešinieks, kaitnieks vai «toksisks» darbinieks ir tikai daži no apzīmējumiem, kā tiek dēvēts darbinieks, kurš ir negatīva mikroklimata avots – aprunā citus, uzskata sevi par pārāku, ir nelaipns, rupjš, norāda uz citu kļūdām, atliek darbus uz vēlāku laiku, meklē kļūdas nevis risinājumus vai veic kādu citu kaitniecisku darbību,» saka E. Mackeviča. Negatīvi, destruktīvi vai pat toksiski darbinieki ir teju ikvienā darba kolektīvā, ir pārliecināta Radisson Blu Latvija Conference & Spa HotelRidzene HotelElizabete Hotel Personāla daļas vadītāja Ineta Niedra. Uzņēmumam var kaitēt gan slinks un darbā neieinteresēts darbinieks, gan neapstādināms pļāpa un tenkotājs, nemitīgs čīkstētājs, intrigants, neremdināms darbaholiķis, pārāk nesavaldīgs un autoritatīvs vadītājs, darbinieks, kurš pārkāpj likumu vai dažādas sabiedrībā vispārpieņemtās normas. «Pats būtiskākais ir identificēt konkrēto problēmu, atklāti komunicēt ar darbinieku un sniegt atgriezenisko saiti, jo var arī gadīties, ka darbinieks pats neapzinās savas uzvedības vai rīcības radītās sekas. Izrunājot, kāpēc konkrēta darbinieku negatīva rīcība ir uzņēmumam nelabvēlīga, kas varētu būt labojams konkrētajā situācijā, darbiniekam ir jādod iespēja mainīties,» viņa spriež. 


10

Vismaz tik tūkstošus eiro izmaksās «toksiska» darbinieka piesaiste uzņēmumam. 

SIA Eiro Personāls


 

Iegādājieties abonementu un lasiet visu rakstu

Cena (ieskaitot PVN): 2.99 €
Cena (ieskaitot PVN): 8.60 €