3 I pieeja: IDEJAS, IESPĒJAS, IZAICINĀJUMI

3 I pieeja: IDEJAS, IESPĒJAS, IZAICINĀJUMI
Foto: No personīgā arhīva

Cept idejas, nevis cepties

Mēs šobrīd pirmo reizi piedzīvojam ārkārtas situāciju pasaules līmenī. Daudzi no mums naivi cer, ka jau pēc 14. aprīļa viss būs kā ierasts, citi skaidri apzinās, ka šī situācija visdrīzāk ievilksies, bet trešie saprot, ka vienalga, kad šī situācija beigsies, mēs vairs nekad nedzīvosim identiski tā, kā tas bija pirms ārkārtas situācijas. Personīgi manī ik dienas virmo visas trīs pārliecības un nav teikts, ka kāda no šīm trijām ir labāka vai sliktāka.

pediņasDaudziem vēl pirms gada vārds "inovācija" un "radošums" šķita kā jautras spēles elementi, lai uzvarētu biznesa un profesionāļu spēlēs. Šobrīd tieši radošas idejas un inovācijas palīdzēs cīņā ar jauniem izaicinājumiem un noteiks, kā mēs dzīvosim tālāk.

Lai cik tas skarbi neskanētu, bet šis ir īsteno inovāciju laiks, jo mēs esam izaicināti dzīvot pavisam citādāk. Līdz ar to arī uzņēmumiem, organizācijām un iestādēm ir jādomā, kā dzīvot un attīstīties jaunajos apstākļos, meklējot iespējas un idejas, lai neļautu COVID-19 sevi pazudināt. Tā pazudināt sevi neļāva, piemēram, restorāns Canlis Amerikā, kas nolēma pielāgoties klientu vajadzībām, vienlaikus saudzējot savus klientus, izveidojot 3 pop-up ēdināšanas punktus. Pirmais bija burgeru saņemšanas punkts, kurā var saņemt burgerus, sēžot mašīnā. Otrā pieeja bija izveidot beigeļu līdzņemšanas punktu, bet trešais punkts specializējas maltīšu piegādāšanā ģimenēm[1]. Arī Latvijā daudzi ēdināšanas uzņēmumi strauji pielāgojuši savu pakalpojumu aicinājumam "paliec mājās" un piegādā ēdienus arī vietās, kur iepriekš nebija neviena piedāvājuma.

Inovāciju medību plašais lauks. Kāds ir labs medījums?

Daudziem uzņēmumiem vārds "radošums" un "inovācija" izraisa nelāgas izjūtas, jo šķiet, ka tūdaļ vējā tiks izkaisīta milzu nauda, bet īstenībā, lai radītu inovācijas, nevajag neko īpašu – tikai laiku, telpu, daudzveidīgu domāšanu un kombināciju ķīmiju. Būtiski saprast, ka inovācija ne vienmēr nozīmē kaut ko pilnīgi jaunu un radikālu, bet tie var būt arī uzlaboti procesi, produkti, organizatoriskie vai mārketinga elementi.

pediņasLaba inovācija nav sarežģīta! Tā ir balstīta uz iespēju analīzi (šobrīd tiek pavērtas jaunas iespējas gandrīz visām industrijām, tikai tās var būt nedaudz biedējošas, jo nepazīstamas), un tāda, ko klienti būs gatavi izmantot.

Turklāt, laba inovācija ir vienkārša, tā var sākties kā mazs uzlabojums, bet tai jābūt mērķētai uz noteiktu mērķa tirgu. Piemēram, Taivānas luksus zīmols Shiatzy Chen Parīzes modes nedēļā noreaģēja ļoti ātri un ierasto modes defilē procesu nomainīja kā viens pret viens tikšanos un šī pieeja nesa vēl negaidītu pozitīvu atsauksmju plūsmu[2].

Iepriekšējais minētais inovāciju klāsts un priekšnoteikumi inovācijām nepazudīs arī pēc ārkārtējās situācijas, turklāt šīs idejas var droši izmantot, lai radītu risinājumus, kas palīdz apmierināt klientu jaunās vajadzības ārkārtējās situācijas laikā. Lai cik tas kaitinoši neskanētu, tad šis ir iespēju laiks.

pediņasJūs varat necepties par situāciju, bet cepināt jaunas biznesa un sociālās idejas kopā ar savu ģimeni vai draugiem.

Noteikti būsiet lasījuši par RTU studentiem, kuri Hakatonā radīja plaušu ventilēšanas iekārtu tikai 48 stundu laikā[3]. Šo pašu problēmu apzinājušas arī biznesa organizācijas, radot vēl papildu elementus, lai risinātu šo problēmu, piemēram, printējot 3D plaušu ventilācijas vārstus[4].

Kombināciju ķīmija ​​​​– izeja no COVID-19

Kur varētu slēpties risinājums COVID-19 ārkārtas situācijas ātrākai pieveikšanai? Mums jāsaprot, ka tā nav tikai ārstu un zinātnieku atbildība! Mēs katrs varam ietekmēt šo situāciju pozitīvākā virzienā. Uzņēmumi – sākot ražot jaunus dezinfekcijas līdzekļus, šujot sejas maskas, īpašus iepirkšanās cimdus, piegādājot maltītes uz mājām, organizējot karantīnā esošo saimnieku dzīvnieku pastaigas u.c. Privātpersonas var padomāt, kā vēl labāk sevi un mīļos pasargāt no saslimšanas radošā veidā, piemēram savu dzimšanas dienu[5] nosvinēt virtuāli, kopā ar saviem ģimenes locekļiem, kas atrodas visā pasaulē. Pie lifta sūklī iespraust zobu birstē saspraustus zobu bakstāmos lifta pogu spiešanai, vai izveidot nenozogamu un nesalaužamu dezinfekcijas līdzekļu statīva ideju bērnu laukumiem, kura dizainu bez maksas dāvāt visiem izstrādātājiem un interesentiem[6].

Turklāt šajā ārkārtas situācijas ātrāks risinājums slēpjas kombināciju ķīmijā starp dažādu jomu pārstāvjiem – komerciālajiem, sociālajiem, politiskajiem u.c. Katra indivīda darbība ir svarīga, jo galvenā problēma varētu būt cilvēki, kuri savu vēlmju apmierināšanai gatavi upurēt kopīgo drošību, domājot, ka nekas slikts nenotiks. Šajā perspektīvā vēlētos aicināt cilvēkus padomāt, jo, iespējams, ka jūs savas vēlmes varat apmierināt citā unikālā veidā, un kas zina, varbūt šis atklājums jums kļūs par galveno ienākumu avotu nākotnē.

pediņasVar šķist, ka visu iepriekš uzrakstīto ir viegli teikt, bet grūti izdarīt. Ja šķiet, ka jūs neesat radoši, tad tie ir maldi. 
Radošums ir spēja, ko var uztrenēt.

Ideju fitness ir aktīva radošuma un inovāciju apmācību moduļu kopums, kura laikā dažādu jomu profesionāļi un uzņēmumi attīsta spējas saskatīt idejas un trenē savas spējas radīt ne tikai labas idejas, bet pārsteidzoši labas idejas! Lai jūs vada iespējas, inovācijas un izaicinājumi!

Vairāk par idejām, iespējām Elīna Miķelsone stāstīs DBHUB rīkotajā vebinārā Radošuma mītu graušana un inovāciju medības.

Lai pieteiktos, klikšķiniet šeit.

 
  1. ^ https://www.springwise.com/innovation/food-drink/coronavirus-seattle-restaurant-business-model?utm_campaign=1716507_Springwise%20Weekly%20%2825%20March%202020%29&utm_medium=email&utm_source=Newsletter&dm_i=3GJ2,10SGR,39CPIU,3VUBT,1
  2. ^ https://www.springwise.com/innovation/fashion-beauty/luxury-shiatzy-chen-coronavirus?utm_campaign=1716507_Springwise%20Weekly%20%2825%20March%202020%29&utm_medium=email&utm_source=Newsletter&dm_i=3GJ2,10SGR,39CPIU,3VUBT,1
  3. ^ https://www.rtu.lv/lv/universitate/masu-medijiem/zinas/atvert/48-stundas-rada-automatizeta-plausu-ventilatora-prototipu-cinai-ar-covid-19
  4. ^ https://www.springwise.com/innovation/health-wellness/coronavirus-3d-printer-valves-italy?utm_campaign=1716507_Springwise%20Weekly%20%2825%20March%202020%29&utm_medium=email&utm_source=Newsletter&dm_i=3GJ2,10SGR,39CPIU,3VUBT,1
  5. ^ Raksta autorei šīs karantīnas laikā būs 30.dzimšanas diena.
  6. ^ https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/universals-un-nenozogams-stativs-roku-dezinfekcijai-razotajs-tehniskos-datus-davina.a353705/