Vara indeksu rokās

Scepteris
Visiem nodarbojoties ar pasīvo investēšanu, arvien lielāka vara ir tiem dažiem lielajiem tirgus spēlētājiem, kas nosaka – kas būs kāda konkrētā indeksa sastāvā.
Foto: Publicitātes

Pasīvo fondu investēšanas uznāciens varas scepteri nodod indeksu pārvaldīšanas un ETF kompāniju rokās

Augot biržās tirgoto fondu (ETF) popularitātei, liela ietekme ir tiem, kas nosaka, kas būs kāda konkrētā indeksa sastāvā. Jau ziņots, ka daudzi ieguldītāji pasaulē labāk izvēlas pirkt kādu pasīvi pārvaldītu finanšu produktu, kurš kopē kāda tirgus indeksa sniegumu. Šāda investēšana bieži tiek uzskatīta par vieglāku un arī lētāku, jo šādiem fondiem ir zemākas pārvaldīšanas maksas. Valdot šādam fonam, piemēram, ASV akciju indeksu skaits jau kādu laiku ir pārsniedzis šīs valsts publiski kotēto akciju kompāniju skaitu.

Eksperti gan norāda, ka galu galā, visiem nodarbojoties ar pasīvo investēšanu, arvien lielāka vara ir tiem dažiem lielajiem tirgus spēlētājiem, kas nosaka – kas būs kāda konkrētā indeksa sastāvā. Arī Bloomberg ziņo, ka tirgū, kur arvien lielāka ietekme ir pasīvajai investēšanai, lēmums par kādas kompānijas vai pat veselas valsts uzņēmumu akciju iekļaušanu kāda indeksa sastāvā var nozīmēt, ka virzienu maina naudas plūsma miljardiem ASV dolāru apmērā. Pamatā uz pārējo fona tiek izcelti trīs lielie indeksu pārvaldītāji - MSCI, FTSE Russell un S&P Dow Jones Indices. Tiek norādīts, ka šie uzņēmumi var veikt kādas indeksa sastāva korekcijas, kas var ietekmēt pat veselu valstu likteņus. Paši indeksu pārvaldītāji gan norāda, ka pārsvarā, lai būtu kāda indeksa sastāvā, ir jāpiepildās zināmam likumsakarību kopumam, kas mazina subjektīvu lēmumu ietekmi. «Kad mēs būvējam indeksu, mēs gribam būt pārliecināti, ka tas reprezentēs attiecīgo tirgu ieguldījumu iespējas. Domājiet par mums kā par spoguli, kas ataino dažādās investoru vajadzības!» skaidro MSCI pārstāvji.

Iegādājieties abonementu un lasiet visu rakstu

Cena (ieskaitot PVN): 1.25 €
Cena (ieskaitot PVN): 12.37 €