Lielo datu laikmets

Lielo datu laikmets
Foto: No personīgā arhīva

Vai mūsu brīvība kļūst par mūsu vājību?

Mēs dzīvojam interesantā un mazliet dīvainā laikmetā. No vienas puses, mēs metam pakaļ datus jebkuram, kurš mums tos pat nelūdz, lai kļūtu populāri un "uzlabotu" savu ikdienu. Bet, no otras puses, arvien vairāk šausmināmies, ka brīva datu plūsma ietekmē mūsu iedomāto privātumu. Nekas nav melns vai balts, arī datu apstrāde pati par sevi nav nedz laba, nedz slikta, bet tas ir efektīvs "ierocis" kādas sabiedrības daļas rokās, ko diemžēl var pavērst vai nu par labu sabiedrībai, vai arī pret to.

Datu kopu impulsi

Arvien vairāk mēs iegūstam elektroniskās ierīces, kas spēj radīt impulsus un pārveidot mūsu dzīvi vieniniekos un nullītēs, piemēram,

  • gudri pulksteņi, kas saglabā mūsu asinsspiediena un pulsa izmaiņu dinamiku;
  • viedie tālruņi, kuri piefiksē katru mūsu soli GPS koordinātēs, katru mūsu elpas dziļumu miega stadijas noteikšanā, katru mūsu nosūtīto vēstuli jebkurā no programmām, katru mūsu nopūtu par to, ka gribētos aizbraukt atvaļinājumā uz Tibetu;
  • putekļusūcēji "Robīši", kuri piefiksē telpu izkārtojumu;
  • televizori ar kamerām, kuri vēro arī mūs un telpu izkārtojumus, kuri piefiksē, ko mēs skatāmies;
  • attālināti vadāmas apkures sistēmas, kuras piefiksē, cikos mums vajag siltāku un vēsāku telpu;
  • ledusskapji, kuri kontrolē ledusskapja saturu, kā arī uzskaita mūsu iecienītākos ēdienus un dzērienus;
  • tenisa raķetes, kuras fiksē, cik stipri un pareizi mēs sitam pa bumbiņu un kurās dienās to darām;
  • mājas videonovērošanas sistēmas, kuras atpazīst kaimiņu un piefiksē, kad viņš pārvietojas gar mūsu māju;
  • navigācijas sistēma, kura piefiksē, cikos mēs braucam uz māju un cikos uz darbu, kā arī zina, ka katru otro nedēļu ceturtdienās mēs braucam uz sporta nodarbību;
  • meklētāju programmatūras, kuras atceras, ka esam meklējuši grūtniecības testus, zāles depresijas ārstēšanai vai kā kļūt par veģetārieti.

Uzskaitījums nav pat pusē. Parasti mums jau pietiek ieskatīties sociālo tīklu kontā, lai izdarītu savus secinājumus par to, vai jaunais kolēģis ir labs cilvēks, vai nē. Tad iedomājieties, ko par mums var noskaidrot kāds, kurš kontrolē visu iepriekš minēto datu kopu! Turklāt lielos datus nav iespējams pat apmānīt, jo tie nepēta mūsu domas, bet gan mūsu darbības, kuras ilgākā periodā mēs nespēsim noslēpt, ja arī to gribēsim.

Digitālās pēdas - risks vai iespēja?

Nu jau vairs nevajadzētu šaubīties, ka jebkura persona atstāj diezgan spilgtas pēdas ne tikai fiziskajā, bet vēl jo vairāk digitālajā pasaulē. Ja vairākus gadu desmitus pasaules attīstītās valstis dzīvoja eiforijā par digitālās attīstības radītām iespējām, tad pēdējā laikā ir iezīmējušies arī draudi, ko var radīt šie paši instrumenti tādu lietotāju rokās, kuru mērķi nesaskan ar sabiedrībā pieņemtiem standartiem.

Diemžēl datu analīzes attīstība vienmēr sniedz gan ieguvumus, gan tikpat lielā mērā arī apdraudējumu.

Virzot uz priekšu vienu aspektu, ir jārēķinās arī ar nesaraujami saistītiem draudiem vārda brīvībai, privātumam un pat iedzīvotāju dzīvībai un veselībai. Lai gan Eiropas Savienība pasaules kartē izmisīgi cenšas balansēt starp dažādām brīvībām un to ietekmi uz privātumu, tomēr izaicinājumi paliek arvien lielāki. Tā atsevišķas autoritatīvās valstis ir sapratušas datu vērtību un to izmantošanu sabiedrības kontrolē un sabiedrības indivīdu rīcības prognozēšanā, kas palīdz valstij īstenot būtiskus mērķus, piemēram, sabiedrības drošības nodrošināšanā. Tikpat lielā apmērā šāda datu apstrāde sniedz arī iespējas kontrolēt vārda brīvības izpausmes un kritiku pret esošo varu. Daudz lielāks risks demokrātijai ir nevis valsts kontrole pār datiem, bet nekontrolēta datu uzkrāšanās atsevišķu privāto spēlētāju rokās. Tā nesenais "Cabridge Analytics" skandāls pierāda, ka tikai sociālo tīklu lietotāju uzvedības analīze (nospiestās "Patīk" pogas, veiktie komentāri, dusmīgo sejiņu atspoguļošana) ļauj precīzi izveidot tādu lietotāja profilu, kas ļauj to necerēti veiksmīgi izmantot gan mārketinga, gan politiskiem nolūkiem.

Ja par mārketinga nolūku veiksmīgo īstenošanu sabiedrībai nojausma bija un tirdzniecībā pircēju profilēšana ir jau guvusi atsaucību un pietiekami lielu finanšu atdevi, tad daļai sabiedrības un pat valstu nepatīkams pārsteigums bija, ka šādu lietotāju profilēšanu var visnotaļ veiksmīgi izmantot, lai vadītu sabiedrības indivīdu domas un lēmumus vajadzīgā virzienā. Piemēram, zinot, kuriem sociālo tīklu lietotājiem ir naids pret imigrāciju vai politiskām kustībām, pietiktu izveidot šausminošu videomateriālu par imigrācijas postošajām sekām un parādīt to nevis visiem lietotājiem, bet tikai tiem, kuri ir izteikti naidīgi komentējuši vai atzīmējuši ar atbilstošām sejas izteiksmēm rakstus par imigrāciju. Savukārt videomateriāla nobeigumā izteikt priekšlikumu, kā šo atrisināt, ja par to politisko spēku lietotājs nobalsos.

Šī ir tikai viena no šķautnēm, kā apzināti var atrast mūsu vājās vietas, turklāt tādus atskaites punktus katram lietotājam var izveidot simtiem un pat tūkstošiem. Pieņemu, ka būs brīdis, kad mēs vairs nespēsim nošķirt, vai tā ir mūsu brīva izvēle vai uz emocijām balstīta kāda kontrolēta izvēle. Šāda spēle ar mūsu prātiem nav vairs tikai ar finansiālu ietekmi uz mūsu maciņiem, bet rada būtisku apdraudējumu demokrātiskiem procesiem un pasaulei, kurā dzīvojam.

Kā mainīsies datu tirgus?

Jebkurš uzņēmums apstrādā personas datus. Starp uzņēmumiem atšķiras tikai apstrādājamo datu apjomi un to izmantošanas mērķi. Vērojot datu apstrādes attīstību, ir skaidri konstatējama tendence, ka datu vērtība pieaugs gan valsts vērtējumā, konstatējot apdraudējumus valstiskieM procesiem, gan arī katra indivīda vērtējumā, sargājot savu privātumu un nenododot savu nākotni trešo personu rokās.

Līdz ar to negodprātīga un necaurspīdīga datu apstrāde var novest ne tikai pie 20 miljonu eiro soda, bet pat pie komercdarbības apturēšanas, ja tas radīs apdraudējumu demokrātiskas sabiedrības pastāvēšanai, gan arī pie klientu aizplūšanas un jaunu klientu nevēlēšanās sadarboties ar konkrēto pakalpojumu sniedzēju.

Ja ir izvēle savus datus ļaut apstrādāt uzticamam pakalpojumu sniedzējam (kurš ir radījis šādu priekšstatu ar savu darbību) vai neuzticamam (kurš ir regulāri nopludinājis savu lietotāju datus vai pat ar tiem tirgojies), tad viennozīmīgi izvēlēšos uzticamāko. Iespējams, būšu gatavs maksāt vairāk, bet neuztraukties, ka kādu dienu mani dati varētu tikt izmantoti pret mani.

Jācer, ka uzņēmumi mainīs domāšanu attiecībā uz datu apstrādi nevis iespējami bargā soda, bet gan labākas un drošākas nākotnes dēļ.

Vairāk par datiem, datu apstrādi Ivo Krievs stāstīs DB HUB rīkotajā seminārā GDPR-KAS JĀZINA UZŅĒMUMIEM
Lai pieteiktos, klikšķini šeit.