Līderības mācībstundas – Kristīnes Misānes lieta

Līderības mācībstundas – Kristīnes Misānes lieta
Jānis Janovskis apskata Kristīnes Misānes lietu no 3 līderības aspektiem.
Foto: no personīgā arhīva

Vārds līderība latviešu valodā ir daudz apspēlēts, pārprasts un "izvazāts", un šķiet, ka esam zaudējuši saikni starp šī vārda patieso būtību un daudzajām definīcijām.

pediņasIedomājos – lai parādītu, ko nozīmē līderība, kā piemērs varētu kalpot sabiedrībā plaši zināmas un saspīlētas situācijas. Lūk, Kristīnes Misānes lieta.

Apskatīsim to no trim līderības skatpunktiem:

 • Ietekmes likums,
 • Procesa likums,
 • Uzvaras likums.

Sāksim ar pirmo.

Ietekmes likums

Kā raksta Džons Maksvels: "Vadība ir ietekme, nekas vairāk vai mazāk."

Kristīne un viņas ģimene ar savu neatlaidīgo darbu ir atstājusi ietekmi uz visu Latvijas sabiedrību. Jautājums, kā?

Notikumi, kas noveda pie Kristīnes apcietināšanas, droši vien ir sākušies agrāk, taču pievērsīsimies 2018. gadam, kad, dodoties darba braucienā uz Mozambiku, viņa tiek aizturēta un vēlāk arī apcietināta Kopenhāgenā. Pamatojums tam ir Interpola izdots orderis. Lieta vienkārša, nestrīdos, viņa ir vainīga vai nav, taču... Viņai draud izdošana Dienvidāfrikai, potenciāli 15–18 gadu cietumsods. Negribu būtu pārāk skeptisks, taču šīs valsts cietumi un tiesu sistēma nav tā humānākā. Atsaucu atmiņā Nelsona Mandelas dzīvesstāstu...

Cik esmu sapratis, Kristīne ar māsas Mārītes Batrakas palīdzību vēršas Eiropas Cilvēktiesību tiesā. Kāpēc? Tāpēc, ka šai sievietei pietiek drosmes un saprašanas, lai izvērtētu savas iespējas Dānijas tiesā un, vēl jo vairāk – Dienvidāfrikas tiesu sistēmā. Gudrs un apdomāts solis. Paiet gads.

pediņasKristīne un viņas ģimene saprot, ka oficiālā – iesniegumu – ceļā diez vai tiks ārā no šīm nepatikšanām, un ķeras klāt pie nākamā ietekmes ieroča – sabiedrības. Gudri, vai ne?  Kas var izsaukt sabiedrības atbalstu? Mediji, prese, TV, radio, sociālie tīkli.

Jāpiekrīt, ka vismaz vienu no šiem medijiem es izmantoju. Sākas tas vienkārši – intervija TV, daži raksti portālos. Un tad sabiedrībā zināmi, ietekmīgi cilvēki, viena mazāk zināma juriste un visbeidzot mirkļa birka #SaveKristine. Neieslīgšu pārāk dziļi detaļās, redzēju arī viņas kritiķu publikācijas, kurās viņa nosaukta par viltīgu. Taču, ja tā padomā, uz ko ir spējīga vientuļā māte, kurai gatavojas uz 18 gadiem atņemt tikšanās iespējas ar bērniem? Laikam jau uz jebko, lai nepieļautu, ka viņai šādas tiesības atņem, tai skaitā arī izmantot procesuālos līdzekļus – medijus, presi un sabiedrību.

Lūk, ietekmes piemērs. Es šeit nerunāju par viņas vainu vai nevainīgumu, runa ir par to, ko viņa dara.

Procesa likums

"Vadība attīstās katru dienu, nevis vienas dienas laikā!" norāda Džons Maksvels. Tam nebūs nekāda sakara ar procesuālajām darbībām.

Es nevaru pateikt, vai Kristīne to dara apzināti vai neapzināti, taču viņa saprot, ka cīņa būs process līdz pašam galam, process, kas neļaus viņai apstāties, lai sasniegtu savu mērķi. Padomājam:

 • Privātpersonas iesniegums Eiropas Cilvēktiesību tiesā, nevis Dānijas tiesā. Process nav ātrs, jāgaida atbilde. Cik esmu sapratis, atbilde tā arī vēl nav saņemta.
 • Kāds ir nākamais solis procesā? Latvija sabiedrība. Tas arī var būt lēni un sarežģīti, galu galā viņa ir cietumā. Taču mazpamazām tas izdodas – ir intervijas TV un raksti portālos.
 • Neveiksme – 14. februāris. Dānijas tiesa lemj par labu palikšanai apcietinājumā. Arī tā ir procesa sastāvdaļa, lai kājās jau tiktu celta sabiedrība un Valsts prezidents.
 • Mirkļa birkas un jauni pierādījumi, jaunas iespējas. Process turpinās...

Šis ir loģisks brīdis pāriet uz trešo un pēdējo analīzes likumu.

Uzvaras likums

Pirmajos divos minētajos likumos analīze likumsakarīgi noved līdz šim. Kristīne ir vientuļā māte, kura grib būt kopā ar saviem bērniem un rūpēties par viņu drošību.

pediņasUzvaras likums saka: "Līderi atrod veidu, kā uzvarēt". Kā mēs redzam, ja darām, rodas jaunas iespējas. Pat bez mums cilvēki sāk strādāt: sabiedrība, kāda juriste parlamentā, Valsts prezidents, Ārlietu ministrija, mediji un valsts institūcijas.

Savdabīgi, ka mēs kā nācija esam tik vienoti uzvarā un vēlamies atgriezt mājās vienu latvieti. Uzvaras likums ir nostrādājis pilnībā – kamēr veidoju šo analīzi, mediji ziņo, ka Kristīni izdos Latvijai: https://www.diena.lv/raksts/latvija/zinas/danija-izdos-misani-latvijai-14236073.

Kristīnes stāsts parāda to, ka līderim ir svarīgi nepadoties, ticēt un iet līdz uzvarai.

Manā analīzē izmantotie materiāli un ieraksti:

 1. https://www.delfi.lv/delfi-tv-ar-jani-domburu/pilnie-raidijumi/delfi-tv-ar-jani-domburu-diskusija-kas-notiek-ar-kristines-misanes-lietu-pilns-ieraksts.d?id=51890653 (pilns ieraksts par maksu)
 2. https://www.youtube.com/watch?v=T1AOAVbiJiM (intervija ar Kristīni)
 3. https://nra.lv/latvija/305144-juriste-misani-zaudesim-valsts-vienaldzibas-del.htm?fbclid=IwAR1uun1c7GRLVCeW7Nntt768JkjAMTHfseFPzCfIXsPbwKQNI7xjZWhSyiM
 4. http://www.prokuratura.gov.lv/lv/jaunumi/2020/pazinojumi-presei/generalprokuratura-pec-jaunu-pieradijumu-sanemsanas-pienem-eiropas-apcietinajuma-lemumu-pret-kmisani-2103