Kā neizdegt gada beigās? Kā īstenot apņemšanos jaunajā 2020. gadā?

Kā neizdegt gada beigās? Kā īstenot apņemšanos jaunajā 2020. gadā?
Trīs noderīgi faktori, kas palīdzēs neizdegt šī gada beigās un radīs iedvesmu jaunajam 2020. gadam.
Foto: no personīgā arhīva

Gada sākumā ikviens no mums raksta plānus, apņemšanās sarakstus un visai cerīgi lūkojas uz jauno gadu. Lai gan jaunā gada apņemšanās ir tik dažādas – lielākas, mazākas, uzsākt, pabeigt utt. –, tomēr jāatzīst, ka tās bieži vien neīstenojas.

Lai to apliecinātu, izstāstīšu reālu stāstu, ko savulaik dzirdēju kādā Londodas baznīcas sprediķī janvāra vidū. Iedomājieties! Ir 2. janvāra agrs rīts. Pie sporta zāles piebraukušas daudzas mašīnas ar papildaprīkojumiem – skrejceliņiem, svarcelšanas stieņiem, dažāda veida trenažieriem. Tā notiek gatavošanās sportot gribētāju lielajam pieplūdumam. Cik interesanti! Un katru gadu ir tik liels pieaugums? Piekritīsiet – izklausās iedvesmojoši!

pediņasDiemžēl realitāte ir tāda, ka aptuveni 14.–15. janvārī visu papildus atvesto ved projām.
Kāpēc? 
Aptuveni 2 nedēļas ir tas laikposms, cik ilgi strādā mūsu apņemšanās.

Ikviens no mums nonāk šādā situācijā, jo jaunā gada sākumā visi esam cerību pilni, lūkojoties uz iespējām, ko piedāvā jauna sākums. Realitāte ir skaudra – mūsos parādās dažādi kārdinājumi, pietrūkst rakstura stingrības utt. Statistika liecina, ka 45% cilvēku ir jaunā gada apņemšanās. Februāra sākumā 25% turpina tiekties uz pašu izvirzītajiem mērķiem, bet gada beigās mērķi sasnieguši tikai kādi 8%. Savukārt 92% ir kā pelēkā, zaļā vai kaut vai zilā masa...

Tā pienāk decembris, kas rada depresivitāti, jo nekas nav izdevies un jūtamies pārdeguši. Nepārdegšana nav atkarīga no ārējiem faktoriem – no tā, kas mainās, piemēram, kad jāmaina plāni, vajag vairāk naudas vai citu resursu.

pediņasLielākoties nepārdegšana ir atkarīga tieši no mums pašiem.
Lai mēs nepārdegtu, svarīgi ievērot 3 faktorus:

1. Iekšējais loks

Vai jūs kādreiz esat domājuši, kā sasniegt mērķi? Vai jums ir nepieciešamie cilvēki, lai sasniegtu izvirzīto mērķi? Piemēram, pēc atsauksmēm vai internetā iegūtas informācijas izvēlaties trenažieru zāli, bet jau drīzumā jūtat, ka uzkrājas nogurums, ka nav motivācijas turp doties. Vai tajā brīdī esat padomājuši, vai jums ir treneris, kurš patiešām prot ar jums strādāt? Proti, vai starp jums ir psiholoģiskā un raksturu saderība. Jā, piekritīšu, ka visi treneri ir labi, jo viņi ir apguvuši savu jomu, turklāt daudzi ir populāri, par ko liecina atsauksmes, intervijas utt. Daudzi treneri pat raksta grāmatas. BET jebkurā gadījumā – vai tas ir treneris, kurš palīdzēs jums? Tas ir pirmais neizdegšanas likums – apkārt ir vajadzīgi cilvēki, kas ir nepieciešami mērķa sasniegšanai. Tā, piemēram, man patīk skriešana un man bija vajadzīgi 27 gadi, lai es atrastu savu treneri, kurš izveidoja man noderīgu programmu.

pediņasTas pats attiecas uz darba un biznesa idejām. Vai jūs varat apliecināt, ka vajadzīgie cilvēki ir apkārt? Tas ir iekšējā loka likums – mūsu potenciālu attīsta tie cilvēki, kas ir mums apkārt, viņi nosaka to, kādi mēs veidojamies.

Neviens negaida Jāni, Vitu, Ritu, Mārīti, Zani, Mārtiņu... Šie cilvēki, kas ir mums apkārt, ir pieejami kā palīgi. Viss sākas no jums. Ja gribat atrast spējīgākus cilvēkus, jums jāiegulda sevī. Ja šie cilvēki izaicina, tad skaidrs, ka jūs augat. Tieši tāpēc es esmu Džona Maksvela (John Maxwell) komandā, jo šie cilvēki mani izaicina. Savukārt jūsu iekšējo kvalitāti nosaka tie cilvēki, kas jums ir apkārt.

Paņemiet zīmuli vai pildspalvu un baltu lapu. Uzrakstiet savu ideju, mērķi. Tad pierakstiet cilvēku vārdus, kas jums ir apkārt. Vai šie cilvēki jūs pietiekami izaicina un atbalsta? Šo izaicinājumu ir visgrūtāk pieņemt, bet tieši tas vislabāk strādā, jo audzina raksturu. 

Tādā veidā strādā iekšējā loka likums. Ņemiet vērā, ka ikvienam mentoram ir sava komanda, kas viņu izaicina. Ja jūs domājat, ka pasaules līmeņa investoram Vorenam Bafetam nav padomdevēju, kas kādā jautājumi ir labāki par viņu, jūs maldāties. Arī Bilam Geitsam ir ļoti daudz padomdevēju. Piemēram, viena no viņa labākajām padomdevējām ir viņa sieva Melinda Geitsa, jo viņš nespēj darboties bez sinerģijas. Tādi padomdevēji ir arī Vladimiram Putinam. Lai gan Putins to negrib atzīt, tieši padomdevēji ir labāki par viņu. Lūk! Tas ir viens no principiem, kā nepārdegt.

Paskatieties, kā jums trūkst, un sāciet strādāt pie šīm rakstura īpašībām. Vai tāpēc atcelt savu sapni, ka plāns, kurš bija, neizdevās? Nē! Ir bijis vēl viens mācību gads, pateicieties par to. Mācības nebeidzas tikai ar augstāko iestādi, jābūt nemitīgam dzīves mācīšanās procesam.

2. Atzinība

Ir ļoti daudz cilvēku tipu. Neiedziļinoties sīkāk, katrā no mums ir I – ietekmējošais faktors, kas nosaka to, cik daudz mēs vēlamies atzinību. Piemēram, augsts I faktors ir bijis Mātei Terēzei, Vinstonam Čērčilam. Tas I ir jāuztur. Ja to nedara, tad var ātri pārdegt. Jūs kā uzņēmējs varat uzrakstīt 300 e-pastus, bet jums agri vai vēlu "nolaidīsies rokas". Atzinības trūkums ir viens no izdegšanas faktoriem. Kur meklēt atzinību? Atzinību var meklēt kreatīvi – iet ārā un runāties ar cilvēkiem. Piemēram, ja jūs sniedzat juridiskas konsultācijas, kā jūs zināt, kādas juridiskās lietas vajadzīgas? Ārā ir kafejnīcas, veikali, dažādas situācijas. Ja redzat kādu konfliktsituāciju, tad aprunājieties, tā uzkrājot pieredzi un sniedzot padomu. Jā, kreatīvs veids, kā jūs gūsiet atzinību kā cilvēks un profesionālis.

pediņasJo lielāka lidmašīna, jo garāks skrejceļš ir vajadzīgs. Tieši tāpat ir ar idejām.
Kur dabūt atzinību, ja tās nav līdzās? Ejiet ārā no mājām!
Mēģiniet dabūt atzinības faktoru. Tik nepārdedziet un nepārforsējiet ar atzinību.

Biznesa ideja prasa arī ekonomisko darbību. Par brīvu nav labi darīt, bet viens no veidiem, kā to var īstenot, ir iet ārā uz ielas, lai runātos par to, kas ir jūsu kompetencē. Tas ir viens no veidiem, kā gūt atzinību par to, ko jūs darāt. Tāpat arī saņemsiet kritiku. Tas ir vēl labāk – kāds jūs par brīvu novērtē.

Apkārt ir tik daudz konsultantu, bet viņi neiedvesmo un nedod atzinību, jo viņi mēģina izskatīties gudri. Vajadzīgi cilvēki apkārt, kas sniedz atzinību. Jums ir nepieciešama atzinība tam, ko jūs darāt. Tad jums būs vieglāk pieņemt lēmumu, ka kaut kas izdevies. Ja plāns neizdodas, nav jāatsakās no mērķa. Ejam tālāk nākamajā gadā, koriģējam plānu un dodamies uz mērķi.

3. Process

Mans mentors un līderības eksperts pasaulē Džons Maksvels ir sarakstījis grāmatu par 21 neaizvietojamu līderības likumu[1]. Šīs grāmatas trešajā nodaļā autors raksta par procesa likumu – līderība ir process: jebkura attīstība ir process, jebkura ideja ir process utt. Tas ir pats svarīgākais.

pediņasJūsu vadības spējas attīstās katru dienu, nevis vienas dienas laikā. Lai attīstītu savu talantu, uz mērķi ir jāiet katru dienu. Katru dienu kaut kas jādara, katru dienu kaut kas jāpaveic. Mērķi, ko izvirzīsiet janvāra sākumā, decembrī sasniegsiet tikai tad, ja uz to iesiet katru dienu. 

Vienlaikus arī jāspēj novērtēt progresu – tas man ir/nav izdevies, tur es esmu/neesmu ticis. Tieši tāda ir līderība. Īpaši veiksmīgi sekot procesam var iemācīties līderības kursos. Procesā ir nepieciešama līderības, profesionāla kouča konsultācija.

Šos 3 soļus esmu pārbaudījis praksē, pārliecinoties, ka tie darbojas. Īpaši šogad, kad, meklējot savus cilvēkus, iepazinos ar daudziem uzņēmējiem. Gads bija milzīgs izaicinājums, tostarp sastopoties ar daudziem krāpniecības gadījumiem un vēlmi attīstīt savu uzņēmējdarbību, vienlaikus neizdegot. Tāpat esmu pārliecinājies: ja nauda ir vienīgais faktors, kas nosaka idejas attīstību, piedodiet, visticamāk, tā nav īstā ideja. Ejam tālāk!

pediņasTāpēc droši varu teikt, ja īstenojas visi trīs punkti – iekšējais loks, atzinība, process –, ir sasniegtas trīs unikālas brīvības formas. 
Šie trīs faktori darbojas gan privātajā dzīvē, gan arī uzņēmējdarbībā.

Ja jums apkārt nav īstie cilvēki, tad mainiet plānu un meklējiet jaunus cilvēkus! Ja idejai nav pietiekami daudz atbalstītāju tuvumā, tad ejiet ārā un meklējiet. Savukārt procesa laikā varat secināt, ka varbūt ideja nemaz nav domāta jums. Izveidojiet ideju kladi. Pēc gada varat pārliecināties, kā ir veicies. Galvenais, ka gada laikā būsiet auguši, kaut ko iemācījušies. Šie 3 iemesli palīdzēs jums nepārdegt un iet uz priekšu. Lai izdodas sasniegt mērķus 2020. gadā!

 
  1. ^ 21 Irrefutable Laws of Leadership. Grāmata pieejama angļu, krievu un lietuviešu valodā.